Ogniwa paliwowe - Artykuły

Jeśli jesteś zainteresowany/-a napisaniem dla nas artykułu z dziedziny ogniw paliwowych lub pokrewnej, gorąco zachęcamy do kontaktu kontakt@ogniwa-paliwowe.info. Odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości.

Linki do artykułów znalezionych w sieci:

Nowoczesne konstrukcje ogniw paliwowych oparte są w większości na wykorzystaniu funkcjonalizowanych membran polimerowych, które pełnią funkcję zarówno separatora, jak i elektrolitu. Modyfikowana odpowiednio membrana zdolna jest do przewodzenia jonów hydroniowych oraz hydroksylowych, w zależności od przyłączonych do niej grup aktywnych. Dzięki zastosowaniu stałego elektrolitu istnieje możliwość wyeliminowania ciekłych elektrolitów, którymi są głównie silne kwasy lub zasady. Brak agresywnego chemicznie medium wewnątrz ogniwa paliwowego znaczenie wydłuży żywotność poszczególnych elementów jego budowy. Zastąpienie ciekłego elektrolitu stałym w ogniwach paliwowych korzystnie wpływa również na aspekt ekologiczny tego typu źródeł zasilania a także zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania.

Sukces polskich firm na zagranicznych rynkach clean-tech będzie zależał m.in. od umiejętności odpowiedniego doboru wiarygodnych i przekonujących argumentów sprzedażowych – mówi w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Wiktoria Muzyczuk z firmy APS Energia, producenta polskiego ogniwa paliwowego i laureata projektu Green Evo. Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu.

Biomasa jest doskonałym i odnawialnym surowcem do produkcji gazowych (wodór i metan) oraz ciekłych (metanol i etanol) nośników energii, co ma szczególne znaczenie ze względu na zmniejszające się zasoby takich źródeł energii jak gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel.

Przestańmy opowiadać światu o polskich serkach, kiełbasach i tańcach ludowych, a zacznijmy mówić o tanim wodorze. Celem Polski, musi być nasza własna droga w kierunku państwa technologicznego, państwa rozwojowego, a w tej dziejowej chwili ta droga własnie się przed nami otworzyła.

Samochody na prąd coraz śmielej wkraczają na współczesną scenę motoryzacyjną. Na razie kosztują fortunę, ale ich rosnąca liczba wskazuje, że znajdują się żądni innowacji pionierzy, skorzy przetestować nową technologię jako pierwsi. Nie są to pewnie mieszkańcy M-3 w blokach z wielkiej płyty, ale w końcu auta „na baterie” kupią i tacy. Co wtedy?

W całej Polsce trwa odnowienie taboru komunikacji miejskiej. Jednak nasze samorządy nie idą za przykładem z Niemiec czy Anglii i planując wielomilionowe inwestycje raczej nie decydują się na zakup autobusów hybrydowych. Czy słusznie?
Technologia hybrydowa choć ciągle niedoskonała, staje się coraz bardziej popularna w krajach Unii Europejskiej. Restrykcyjne przepisy wspólnoty dotyczące m.in. ochrony środowiska wymuszają na samorządach zdecydowane ograniczanie emisji spalin, szczególnie w centrum wielkich miast.

Komisja Europejska przygotowuje strategię transportową Unii na najbliższe 40 lat. Dużą rolę w jej realizacji przewidziano dla samorządów. Mogą skorzystać i nasze miasta.
Do 2050 r. z europejskich miast mają zniknąć autobusy i samochody napędzane silnikami spalinowymi. Komunikacja miejska oparta na pojazdach o napędzie elektrycznym, hybrydowym i wodorowym ma przejąć większość transportu pasażerskiego. Zwiększyć się ma liczba osób dojeżdżających do pracy na rowerze oraz poruszających się pieszo. Takie są pomysły Komisji Europejskiej na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i poprawę jakości powietrza w miastach. Zwiększyć się ma także rola samorządów w opracowaniu polityki transportowej UE jak i państw członkowskich.

Wodór jest paliwem, który nigdy się nie wyczerpie (96% materii Wszechświata to H2), ma najwyższą wartość opałową ze wszystkich paliw (120 MJ/kg) i powstaje coraz więcej koncepcji jego pozyskiwania. Oczywiście ma też wady, jak problemy z magazynowaniem, brak występowania w stanie wolnym czy bardzo szerokie granice zapłonu. Czy na pewno są to jednak wady? Szczegóły w opracowaniu.

Pierwszym autem na prąd, które jeździło po Warszawie, był wartburg. Dziś są cztery takie auta, ale niedługo – jak tylko powstaną stacje do ich ładowania – liczba ta znacznie wzrośnie.
Rafał Kotowski prowadzi własną firmę, życia bez samochodu więc sobie nie wyobraża. Ale w pewnym momencie męczył go już warkot tradycyjnego silnika. – Chciałem jeździć czymś, co byłoby przyjemniejsze w użyciu – wyjaśnia. W Internecie znalazł kontakt do Zbigniewa Kopcia z Gdańska, pierwszego człowieka w Polsce, który przerabiał samochody benzynowe na elektryczne. Teraz w Polsce jeździ ponad 30 aut przerobionych według wymyślonego przez niego wzoru. Jednym z nich jest wartburg Rafała Kotowskiego – pierwszy samochód elektryczny zarejestrowany w Warszawie.

Mikrobiologiczne ogniwa paliwowe (MFC) stały się obiektem zainteresowania ze względu na możliwość zintegrowanego oczyszczania ścieków i wytwarzania bioenergii. MFC są reaktorami bioelektrochemicznymi, w których mikroorganizmy utleniają różne związki organiczne lub nieorganiczne w komorze anodowej. Przepływ elektronów z anody do katody w obwodzie zewnętrzym generuje prąd elektryczny lub moc, jeśli podłączony jest odbiornik.
Bezpośrednie wytwarzanie energii elektrycznej z zanieczyszczeń organicznych czyni z MFC obiecującą metodę oczyszczania ścieków.

Toyota przedstawiła ambitne plany pozostania w czołówce nowych technologii: do końca 2012 r. zaoferuje 11 nowych modeli hybrydowych i kolejną wersję Priusa za 36 tys. dolarów.