Książki i artykuły polskojęzyczne
dotyczące technologii ogniw paliwowych
Poniżej zamieszczono wybrane polskojęzyczne pozycje książkowe i artykuły dotyczące technologii ogniw paliwowych.
KSIĄŻKI POLSKOJĘZYCZNE

Tytuł: Ogniwa paliwowe typu PEM : teoria i praktyka
Autor: Małek Arkadiusz, Wendeker Mirosław
Wydawnicwo: Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 93

Tytuł: Badania właściwości użytkowych materiałów stosowanych na interkonektory ogniw paliwowych typu PEMFC
Autor: Renata Włodarczyk
Wydawnicwo: Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 190
Opis: Monografia prezentuje materiały do budowy okładek ogniw paliwowych typu PEMFC - jednego
z najważniejszych elementów ogniwa. Okładki, zwane również interkonektorami, to elementy
zamykajace elektrody wraz z elektrolitem w pojedyncze celki. Stanowia one około 80% masy ogniwa i 45% kosztów
produkcji. Ze względu na wielofunkcyjność okładek do ogniw paliwowych dobór materiału na okładki jest
niezwykle trudny.
W pracy zaproponowana została metoda wytwarzania materiałów na okładki ogniw PEMFC metodą metalurgii proszków.
Metoda ta jest atrakcyjna, gdyż daje mozliwość wykonania elementów o skomplikowanych kształtach, co eliminuje
etap końcowej obróbki mechanicznej materiałów, a odpowiednio dobrane parametry procesu prasowania oraz
spiekania pozwalają na otrzymanie wyrobów o pożądanych własciwościach strukturalnych, wytrzymałościowych oraz odpornych
na korozję.

Tytuł: Technologie Energetyczne
Autor: Chmielniak Tadeusz
Wydawnicwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT)
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 564
Opis: Książka zawiera wykład na temat wszystkich znajdujących obecnie zastosowanie technologii produkcji elektryczności i ciepła. Przedstawiono w niej zasoby i ogólną charakterystykę głównych paliw oraz pojęcie systemu energetycznego, podsystemu elektroenergetycznego i jego interakcje ze środowiskiem naturalnym. Omówiono sposoby konwersji energii paliw w elektryczność i ciepło, rodzaje obiegów oraz bilanse substancji i energii. Następnie przedstawiono poszczególne rodzaje technologii energetycznych. Obszernie wyłożono zagadnienia dotyczące siłowni kondensacyjnych, będących podstawą polskiego podsystemu energetycznego. Omówiono zespół turbiny gazowej, hierarchiczne układy energetyczne, skojarzoną produkcję ciepła i elektryczności oraz energetykę jądrową. Ostatnie rozdziały poświęcono zagadnieniom energetycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opisano elektrownie wiatrowe, energetykę słoneczną, wodną, geotermalną, ogniwa paliwowe, a także technologie energetycznego wykorzystania biomasy. Książka przeznaczona jest dla studentów kierunków: energetyka, budowa i eksploatacja maszyn, inżynieria środowiska i ochrona środowiska wyższych uczelni technicznych; inżynierów pracujących w elektrowniach, biurach projektowych energetyki i konstrukcji maszyn oraz urządzeń energetycznych. Powinni z niej skorzystać również studenci studiów podyplomowych z zakresu nowych technologii energetycznych.

Tytuł: Proekologiczne Odnawialne Źródła Energii
Autor: Lewandowski W.M
Wydawnicwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT)
Rok wydania: 2010 (wyd. IV)
Ilość stron: 432
Opis: Środowisko, w którym żyjemy, jest niszczone głównie przez przemysł oparty na energetyce konwencjonalnej wykorzystującej paliwa naturalne: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Sposobem na zahamowanie dalszej jego degradacji jest nie tylko modernizacja energetyki konwencjonalnej, lecz przede wszystkim stopniowe eliminowanie paliw naturalnych i wykorzystanie nowych, niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii: wody, wiatru, biomasy, promieniowania słonecznego, ciepła wnętrza Ziemi, a także wprowadzanie materiało- i energooszczędnych technologii w przemyśle, budownictwie i gospodarstwach domowych. Zainteresowanego tą tematyką czytelnika książka Proekologiczne odnawialne źródła energii w pełni usatysfakcjonuje. Autor dołożył starań, aby skomplikowane zagadnienia przedstawić w jak najbardziej interesujący sposób. Wiadomości teoretyczne uzupełnił przykładami wykorzystania odnawialnych źródeł energii, rachunkiem ekonomicznym nakładów i zysków, prognozami i kierunkami dalszego rozwoju energetyki niekonwencjonalnej. Na szczególną uwagę zasługują rozdziały traktujące o wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, energii słonecznej i geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym oraz o farmach energetycznych w Polsce i na świecie, ogniwach paliwowych, biopaliwach i proekologicznych sposobach konwersji energii oraz jej oszczędzania.
Tytuł: Ogniwa paliwowe Nowe kierunki rozwoju
Autor: Drulis Henryk. Red.
Wydawnicwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wydania: 2005

Tytuł: Akumulatory, baterie, ogniwa
Autor: Andrzej Czerwiński
Wydawnicwo: WKiŁ (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności)
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 188
Opis: Przystępnie napisana książka popularyzująca problematykę budowy współczesnych chemicznych źródeł energii oraz ich zastosowań w technice i życiu codziennym. Zawiera opis ogniw pierwotnych (cynk-mangan, cynk-tlenek rtęci, cynk-tlenek srebra, metal-powietrze, rezerwowe i litowe), ogniw odwracalnych (akumulatory kwasowo-ołowiowe, kadmowo-niklowe i żelazowo-niklowe oraz ogniwa wodorkowe, odwracalne cynkowo-manganowe i litowe, cynkowo-niklowe, odwracalne z tlenkiem srebra jako katodą, wysokotemperaturowe, stałe, REDOX, typu "Superkondensator", hybrydowe ładowalne) oraz ogniw paliwowych (alkaliczne, z elektrolitem polimerowym, kwasowe, ze stopionymi węglami, ze stałymi tlenkami, metanolowe i inne) wraz z ich zastosowaniem. Omówiono baterie stosowane w pojazdach o napędzie elektrycznym ze szczególnym uwzględnieniem ogniw paliwowych.

Tytuł: Ogniwa Paliwowe
Autor: Laszlo Redey
Wydawnicwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Rok wydania: 1973
Ilość stron: 218

Tytuł: Paliwa i generatory energii wspólnot wodorowych
Autor: Wiesław Ciechanowicz, Stefan Szczukowski
Wydawnicwo: Oficyna Wydawnicza WIT
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 472
Opis: W książce nakreślono Mapę Drogową transformacji cywilizacji z
Ekonomii Paliw Kopalnych do Ekonomii Wodoru. Era cywlizacji informatyczno-wodorowej będzie wyznaczać życie
przyszłych pokoleń. Musimy więc nauczyć się rozpoznawać nowe kierunki rozwoju i w konsekwencji tworzyć
innowacyjne gospodarki.
Obecnie jednym z wyzwań dla ludzkości staje się dążenie do zrównoważonego
rozwoju społeczeństwa oraz zrównowaznej mobliności jednostki.
Zrównoważony rozwój społeczeństwa w
skali globalnej to między innymi możliwość posiadania bezprzewodowych generatorów energii. Takiego
społeczeństwa, które będzie uniezależniało się od scentralizowanej lokalizacji paliw i będzie opierać się
na różnorodnych i rozmieszczonych w różnych miejscach zasobach.

Tytuł: Pozyskiwanie energii z ogniw paliwowych typu PEM chłodzonych cieczą
Autor: W.Ogulewicz, D.Węcel, G.Wiciak, H.Łukowicz, J.Kotowicz
Wydawnicwo: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 109
Opis: W monografii zaprezentowano instalację wytwarzania energii elektrycznej w ogniwach paliwowych typu PEM, zasilanych wodorem. Paliwo wodorowe pozyskiwane jest z elektrolizerów zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi wykorzystującymi energię słoneczną. Publikacja zawiera informacje dotyczące budowy zastosowania i oddziaływania na środowisko naturalne ogniw paliwowych typu PEM.

Tytuł: Wodór Nośnikiem Energii
Autor: Romański Leszek
Wydawnicwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, Wrocław
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 108
Opis: W monografii zawarta jest problematyka dotycząca sposobów gromadzenia i wykorzystania wodoru. Opracowanie składa się z pięciu części: pierwsza zawiera charakterystykę właściwości fizycznych i chemicznych wodoru i możliwości wykorzystania go jako nośnika energii; druga część to omówienie trzech głównych metod pozyskiwania tego gazu, takich jak: termochemiczne sposoby produkcji wodoru, elektrolityczny rozkład wody oraz fotolityczny rozkład wody: część trzecia – wiadomości dotyczące gromadzenia wodoru, a także najnowszych sposobów magazynowania go w formie gazowej i ciekłej oraz w ciele stałym. W czwartej części zamieszczone są wiadomości dotyczące historii powstania, budowy oraz zasad działania ogniw paliwowych. W części ostatniej poruszone jest zagadnienie zastosowania wodoru w technice motoryzacyjnej do napędu silników wewnętrznego, jaki i zewnętrznego spalania. Autor opracowania podkreśla, że wodór stanowi jedno z niewielu racjonalnych „rozwiązań” problemów energetycznych naszej cywilizacji.

Tytuł: Wodór Jako Paliwo
Autor: Surygała Jan
Wydawnicwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 178
Opis: W książce przedstawiono problemy związane z możliwością wykorzystania wodoru jako paliwa nowej generacji, niemal idealnego, w takich sektorach, jak komunikacja, energetyka, ciepłownictwo- szczególnie w aspekcie jego zasobów, sprawności urządzeń oraz braku emisji gazów cieplarnianych. Omówiono wpływ obecnie stosowanych nośników energii na środowisko, metody otrzymywania wodoru i jego właściwości, sposoby magazynowania i bezpiecznego użytkowania z uwzględnieniem roli ogniw paliwowych i infrastruktury wodorowej. Podaną tematykę zaprezentowano w sposób umożliwiający Czytelnikowi dokonanie własnej oceny realności zastosowania wodoru jako paliwa przyszłości. Książka jest adresowana do studentów kierunków : inżynieria i technologia chemiczna, ochrona środowiska, technologia środków transportu, a także do wszystkich zainteresowanych gospodarką paliwową.

Tytuł: Wytwarzanie rozproszone energii elektrycznej i ciepła
Autor: Paska Józef
Wydawnicwo: Politechnika Warszawska
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 240
Opis: Książka dotyczy zagadnień szeroko pojętego wytwarzania rozproszonego energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiono przyczyny rozwoju wytwarzania rozproszonego, podstawowe definicje i klasyfikację oraz aktualny i prognozowany stan energetyki rozproszonej. Omówiono technologie stosowane w źródłach rozproszonych: wykorzystanie silników tłokowych, turbin i mikroturbin gazowych oraz silników Stirlinga; małe elektrownie wodne; elektrownie wiatrowe; elektrownie słoneczne (heliotermiczne i fotowoltaiczne); wykorzystanie biomasy i energii geotermicznej oraz ogniwa paliwowe.

Tytuł: Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne
Autor: Jastrzębska Grażyna
Wydawnicwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Rok wydania: 2009 (wyd. 2 zmienione)
Ilość stron: 284
Opis: Książka jest poświęcona odnawialnym źródłom energii, takim jak
wiatr, woda, Słońce, ciepło wnętrza Ziemi, biomasa, mającym wielkie znaczenie w bilansie energetycznym
państw. Scharakteryzowano w niej ciekawe rozwiązania konstrukcyjne układów konwersji energii pozyskiwanej
ze źródeł niekonwencjonalnych na energię elektryczną, wielkie inwestycje światowe oraz stan energetyki
odnawialnej w Polsce. Omówiono także paliwo przyszłości, jakim jest wodór. Wiele miejsca poświęcono
perspektywom rozwiązania problemów energetycznych i ekologicznych w zakresie motoryzacji, jako że środki
transportu zużywają bardzo dużo energii. Przedstawiono pojazdy proekologiczne, przede wszystkim
elektryczne i hybrydowe (również z zasadą synergii), różne rozwiązania układów napędowych i zasobników
energii, a także zachodzące w nich procesy.
Książkę polecamy studentom kierunków ochrony środowiska i ekologii transportu, a także energetyki,
elektrotechniki samochodowej, napędów elektrycznych. Mogą z niej również skorzystać ekologowie i
inżynierowie zawodowo zajmujący się odnawialnymi źródłami energii, drogowymi pojazdami elektrycznymi i
hybrydowymi oraz ochroną środowiska naturalnego.

Tytuł: BOSCH Napędy hybrydowe, ogniwa paliwowe i paliwa alternatywne
Autor: Marek Brzeżański, Zdzisław Juda
Wydawnicwo: WKiŁ (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności)
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 88
Opis: Budowa i działanie hybrydowych układów napędowych, zawierających silnik spalinowy i co najmniej jeden silnik elektryczny, wykorzystywanych coraz powszechniej w pojazdach samochodowych. Uwzględniono podział napędów hybrydowych, działanie pojazdów o napędzie hybrydowym, odzysk energii hamowania, podzespoły napędu elektrycznego w pojazdach hybrydowych oraz pokładową sieć elektryczną pojazdów z napędem hybrydowym. Ponadto opisano budowę i działanie ogniw paliwowych wykorzystywanych do napędu samochodów oraz paliwa alternatywne przeznaczone do silników o zapłonie iskrowym i samoczynnym. Przejrzyste rysunki i schematy ułatwiają zrozumienie treści.
Tytuł: Ogniwa paliwowe i biomasa lignocelulozowa szansą rozwoju wsi i miast
Autor: Wiesław Ciechanowicz, Stefan Szczukowski
Wydawnicwo: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 322
Tytuł: Paliwa i energia XXI wieku szansą rozwoju wsi i miast
Autor: Wiesław Ciechanowicz, Stefan Szczukowski
Wydawnicwo: Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 371
Tytuł: Wspólnoty wodorowe – przyszłość cywilizacji
Autor: Wiesław Ciechanowicz, Stefan Szczukowski
Wydawnicwo: Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 538