Technologia Ogniw Paliwowych

Toyota energią z wiatraków. To poprawi wizerunek aut na wodór

2016-04-11 08:04:17 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Japoński gigant motoryzacyjny postanowił zaangażować się w energię wiatrową, aby odeprzeć zarzuty, że jego auta na wodór nie są absolutnie ekologiczne.

Od ponad roku Toyota jako pierwszy koncern samochodowy na świecie sprzedaje samochody napędzane ogniwami paliwowymi. W tych urządzeniach podczas syntezy tlenu z wodorem powstaje energia elektryczna wykorzystywana przez silnik samochodu. A z rury wydechowej takiego auta wydobywa się tylko para wodna.

Jednak radykalnych ekologów nie zadowala to, że napędzany wodorem model Toyota Mirai nie emituje w ogóle spalin. Krytykowali Toyotę, że korzysta z wodoru wytwarzanego z węglowodorów, a zatem paliwa, które nie jest absolutnie czyste.

Koncern zareagował na tę krytykę. W poniedziałek Toyota ogłosiła, że rozpocznie pilotażowy projekt zakupów wodoru produkowanego z pomocą prądu z elektrowni wiatrowych Hama Wing w Jokohamie. Wyprodukowany za pomocą prądu z elektrowni wiatrowych wodór będzie dostarczany cysternami do miast Jokohama i Kawasaki, a tam zasilać ogniwa paliwowe w wózkach widłowych Toyoty, używanych w jednej z fabryk, na targu owocowo-warzywnych i w dwóch magazynach.

Więcej: www.wyborcza.biz

Ilość odsłon: 858
Ilość unikalnych odsłon: 466

Powrót na strone główną