Technologia Ogniw Paliwowych

Wodorowa Honda Clarity w Europie

2016-12-20 08:16:17 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

W wybranych krajach Unii Europejskiej samochody wezmą udział w projekcie demonstracyjnym HyFIVE (Hydrogen for Innovative Vehicles), który ma prezentować zalety modeli z napędem na ogniwa paliwowe i zwiększać świadomość społeczną dotyczącą tego rozwiązania. Clarity Fuel Cell jest częścią zobowiązania Hondy, zgodnie z którym, do roku 2030 samochody z napędem elektrycznym będą stanowiły 2/3 światowego wolumenu sprzedaży.

Pierwszych sześć aut zostanie przydzielonych klientom w Londynie i Kopenhadze, w ramach demonstracyjnego projektu HyFIVE (Hydrogen for Innovative Vehicles), który jest częściowo finansowany przez FCHJU (Fuel Cell and Hydrogen Joint Undertaking).

Nowa Honda Clarity Fuel Cell jest pierwszym na świecie sedanem zasilanym wodorem, który mieści pod maską zarówno stos ogniw paliwowych, jak i układ napędowy, zapewniając jednocześnie wnętrze dla 5 osób. W najnowszym teście amerykańskiej agencji ochrony środowiska EPA (US Environment Protection Agency), model Clarity Fuel Cell uzyskał zasięg 589 km (366 mil).

Projekt HyFIVE ma na celu promocję samochodów zasilanych wodorem oraz rozwinięcie infrastruktury dla tych pojazdów w Europie. Po zakończeniu fazy wprowadzania aut na rynek, w rękach prywatnych i firmowych klientów z Austrii, Danii, Niemiec, Włoch, Szwecji i Wielkiej Brytanii znajdzie się łącznie 185 egz. aut z napędem na ogniwa paliwowe, dostarczonych przez 5 producentów.

Źródło: www.motoryzacja.wnp.pl

Ilość odsłon: 1087
Ilość unikalnych odsłon: 542

Powrót na strone główną