Technologia Ogniw Paliwowych

Po Fukushimie Japonia stawia na energetykę wodorową

2017-04-21 11:00:16 Andrzej Kacprzak

Premier Japonii polecił rządowi opracowanie do końca tego roku strategii "społeczeństwa wodorowego", zakładającej wykorzystanie na dużą skalę wodoru jako nośnika energii.

Wodór ma być dla Japonii surowcem, który pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych. Jednocześnie ma on zapełnić lukę po elektrowniach jądrowych, które od czasu katastrofie w Fukushimie nie są uznawane za perspektywiczne źródło energii.

Jednym z pierwszych kroków w rozwoju energetyki wodorowej ma być 40 tys. samochodów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem, które powinny jeździć po japońskich drogach w 2020 roku. Obecnie jest ich około 400 sztuk. Do tego czasu na terenie całego kraju miałoby funkcjonować co najmniej 160 stacji tankowania wodoru, to jest dwukrotnie więcej niż obecnie. W dalszej perspektywie, do 2030 roku - według wcześniejszych założeń japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu - w Japonii miałoby być już 800 tys. samochodów na ogniwa paliwowe.

Źródło: www.energetyka.salon24.pl

Ilość odsłon: 2783
Ilość unikalnych odsłon: 1279

Powrót na strone główną