Technologia Ogniw Paliwowych

Dynario - ogniwo na metanol

2009-10-23 15:13:34 Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

Toshiba to pierwszy producent na świecie, który wprowadził do sprzedaży ładowarkę akumulatorów bazującą na ogniwie w technologii DMFC. Można ją nabyć w firmowym online.

Dynario to urządzenie wielkości komórki, umożliwiające poprzez USB uzupełnianie energii akumulatorów takich urządzeń, jak przenośne odtwarzacze MP3, telefony komórkowe bądź cyfrowe kamery.

W Dynario zastosowano DMFC, ogniwo paliwowe zasilane metanolem. Jest on dostarczany bezpośrednio do ogniwa, a przy wytwarzaniu energii jest wykorzystywany tlen. Technologia DMFC jest postrzegana jako bardziej przyjazne dla środowiska źródło energii niż klasyczne baterie.

Do każdego Dynaria dodawane są kartridże z metanolem - po jednorazowym napełnieniu ogniwa można wyprodukować energię, wystarczającą do naładowania akumulatorów dwóch typowych telefonów komórkowych.

Urządzenie jest dostępne w ograniczonej liczbie 3 tys. sztuk w cenie 29800 jenów (ok. 900 zł). W najbliższym miesiącu do każdego zamówienia dodawanych będzie pięć kartridży z metanolem, które normalnie kosztują 3150 jenów (blisko 100 zł). Realizacja zamówień Dynaria rozpocznie się 29 października. Nie podano żadnych informacji odnośnie planów sprzedaży ogniwa poza Japonią.

Witryna, na której można dokonać zakupu Dynario.

Źródło: /www.pcworld.pl

Ilość odsłon: 1992
Ilość unikalnych odsłon: 960

Powrót na strone główną