Technologia Ogniw Paliwowych

Badawczy MB F800: nowa perspektywa dla pojazdów luksusowych (video)

2010-03-04 09:02:04 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Mercedes-Benz zapowiada, że za pomocą pojazdu badawczego F 800 Style pokazuje przyszłość samochodu klasy Premium z nowej perspektywy. Pięcioosobowa limuzyna klasy wyższej łączy efektywne technologie z funkcjami bezpieczeństwa i komfortu oraz emocjonalnym językiem formy, interpretującym nowoczesną stylistykę Mercedes-Benz z uwzględnieniem sportowego charakteru.

Model F 800 Style to przestronne wnętrze z inteligentnymi rozwiązaniami jak np. nowy sposób sterowania funkcjami multimedialnymi. Jest również nowo opracowana platforma wielonapędowa, która nadaje się zarówno do napędu elektrycznego z ogniwami paliwowymi (zasięg prawie 600 km), jak i do napędu hybrydowego Plug-in Hybrid, na którym można przejechać do 30 km z wykorzystaniem samej energii elektrycznej. Oba warianty F 800 Style umożliwiają w ten sposób poruszanie się bez emisji spalin, połączone z pełną przydatnością w życiu codziennym i dynamiczną jazdą.

- Naszym celem jest harmonijne połączenie odpowiedzialności za środowisko naturalne z praktyczną korzyścią dla klienta i motoryzacyjną fascynacją, mówi dr Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG, odpowiedzialny za dział badań i rozwoju Mercedes-Benz Cars.

Przy długości zewnętrznej 4,75 m w modelu F 800 Style wszystkie komponenty alternatywnych napędów - Plug-in Hybrid oraz napędu na ogniwa paliwowe - są umieszczone w sposób oszczędnie wykorzystujący przestrzeń w komorze silnika oraz w podwoziu. Oba napędy wymagają stosunkowo mało miejsca do montażu. Dotyczy to w szczególności napędu elektrycznego zasilanego ogniwami paliwowymi. Dzięki temu pozostaje całkowicie zachowana ilość miejsca dla 5 pasażerów.

F 800 Style z ogniwami paliwowymi

F 800 Style z napędem elektrycznym na bazie technologii ogniw paliwowych posiada silnik elektryczny o mocy prawie 100 kW (136 KM) i rozwija moment obrotowy 290 Nm. Prąd do jazdy wytwarzany jest przez ogniwa paliwowe wskutek reakcji chemicznej wodoru i tlenu na pokładzie; przy tym jako jedyny emitowany produkt tej reakcji powstaje para wodna.

Komponenty napędu z ogniwami paliwowymi pochodzą z modularnego systemu E-Drive, który został opracowany przez Mercedesa dla różnych pojazdów elektrycznych. Takie komponenty są już montowane w małej serii w Klasie B F-CELL. Nadają się też do różnych konfiguracji napędów; i tak np. w F 800 Style połączone są z napędem z tyłu. Poza tym te same komponenty stosowane są w pojazdach użytkowych. Prekursorem jest tutaj nowy autobus w technologii ogniw paliwowych typu Citaro, napędzany dwoma systemami zaczerpniętymi z samochodów osobowych F-CELL.

W nowym prototypie Mercedesa ogniwo paliwowe jest umieszczone w przedniej części pojazdu, podczas gdy kompaktowy silnik elektryczny jest zamontowany w obszarze osi tylnej. Umieszczony za fotelami tylnymi akumulator litowo-jonowy jest chroniony przed skutkami wypadków, tak jak łącznie cztery zbiorniki wodoru, które znajdują się w tunelu środkowym pomiędzy pasażerami ewentualnie pod kanapą tylną.

Model F 800 Style jest prekursorem technologii i pojazdem demonstracyjnym w jednym. Pojazd badawczy powstał przy ścisłej współpracy pomiędzy działami badań technicznych i rozwoju oraz studiami Advanced Design Studio w Sindelfingen i włoskim Como. Jego wygląd zewnętrzny jest nacechowany długim rozstawem osi, krótkimi zwisami nadwozia i poprowadzoną zmysłowo linią dachu.

Widok z przodu pokazuje wariację typowej dla modeli sportowych Mercedesa atrapy chłodnicy z centralną gwiazdą. Bionicznie drgające płytki poprzeczek atrapy chłodnicy obejmują płynnie tubus gwiazdy marki Mercedes-Benz. Reflektory wykonane w technologii LED wraz z szeroką atrapą chłodnicy i dużymi wlotami powietrza podkreślają dynamiczny wygląd tego pojazdu badawczego. Reflektory przednie są podzielone na poszczególne segmenty dla świateł dziennych, kierunkowskazów i reflektorów głównych. W nowoczesną technologię LED wyposażone są także światła cofania modelu F 800 Style. Umożliwiają one intrygujące oddziaływanie wzajemne pośredniego oświetlenia i bezpośredniego strumienia światła, co podkreśla akcentowany widok tyłu F 800 Style w nocy. Wynikiem tego jest atrakcyjny, nie do pomylenia i łatwy do zapamięta wizerunek samochodu.Źródło: www.wp.pl

Ilość odsłon: 1892
Ilość unikalnych odsłon: 971

Powrót na strone główną