Technologia Ogniw Paliwowych

Sprinter z ogniwami paliwowymi testowany w praktyce

2010-04-22 09:40:13 Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

Pierwszy test Sprintera u klienta odbył się pomyślnie w latach 2001-2003 w hamburskiej firmie wysyłkowej Hermes.

Od października 2003 do końca 2007 Sprintery z ogniwami paliwowymi testowane były przez firmę UPS w trudnych warunkach codziennego dowozu paczek. Jeden samochód przechodziły test w Niemczech, dwa w Stanach Zjednoczonych. Umieszczenie urządzeń napędowych i zbiorników pod podłogą pozwoliło w pełni wykorzystać przestrzeń ładunkową. Testowane samochody rozwijały maksymalną prędkość ok. 120 km/h.

Próbna eksploatacja tych pojazdów w warunkach zbliżonych do realnych jak dotąd całkowicie potwierdza oczekiwania, a poprzeczka oczekiwań była ustawiona wysoko. Wyniki testów zostaną bezpośrednio wykorzystane przy konstruowaniu następnej generacji samochodów z ogniwami paliwowymi ? będą one prawdopodobnie dostępne w sprzedaży już od roku 2010 jako mała seria samochodów osobowych Mercedes Benz.

Zanim możliwa będzie produkcja seryjna, alternatywny napęd musi się jeszcze zmniejszyć, stracić na wadze i potanieć. Musi też powstać rozległa sieć stacji paliw, które będą oferować nowe paliwa. Oto niektóre z przeszkód, z którymi trzeba się jeszcze uporać. Pracujemy nad tym.

Źródło: Mercedes-Benz

Ilość odsłon: 1865
Ilość unikalnych odsłon: 958

Powrót na strone główną