Technologia Ogniw Paliwowych

Ikea i Enertrag wezmą udział w testowaniu Opla HydroGen4

2010-05-18 09:36:14 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Do Opla dołączyli dwaj nowi prominentni partnerzy, Ikea i Enertrag, którzy wezmą udział w testowaniu pojazdów FCV (napędzanych ogniwami paliwowymi) w warunkach rzeczywistych. Obie firmy odebrały swoje samochody HydroGen4, które użytkowane będą w ramach projektu CEP (Clean Energy Partnership - Partnerstwo na rzecz Czystej Energii) w Opel Brand Center w stolicy Niemiec. To już drugi raz, kiedy Ikea podjęła współpracę w Oplem w ramach projektu zrównoważonej i bezemisyjnej mobilności (wcześniej HydryGen3 od 2005 do 2007 r.).

- Pomysły przedstawicieli firmy Ikea dotyczące wielu sposobów użycia modelu HydroGen4 były od samego początku imponujące. Dzięki temu uzyskaliśmy szerokie spektrum modeli użyteczności, które można wykorzystać podczas testów rynkowych, a także wartościowe uwagi w związku z dalszą pracą nad pojazdami FCV - mówi dr Lars Peter Thiesen, dyrektor Opla ds. wprowadzania wodorowych ogniw paliwowych na rynek europejski.

Jednym z celów współpracy z Enertrag jest propagowanie zalet wodoru. Wodór to nie tylko czyste paliwo w pojazdach FCV, lecz także nośnik energii, dzięki czemu może służyć do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Enertrag jest jednym z jej wiodących producentów, koncentrującym swoją działalność wokół energii wiatrowej.

- Wyzwaniem do roku 2020 jest połączenie sektora energetycznego z sektorem transportowym w sposób inteligentny i zrównoważony. W tym celu opracowaliśmy elektrownię hybrydową. Opel jest partnerem, który umożliwia nam jazdę samochodami bez emisji spalin za pomocą naszego własnego paliwa produkowanego w sposób zrównoważony - mówi Werner Diwald, dyrektor generalny Enertrag.

Dr Thiesen dodał zwraca uwagę na temat projektu: - Głównym, długoterminowym celem zrównoważonej mobilności opartej na pojazdach FCV jest uzyskiwanie wodoru z odnawialnych źródeł energii. Enertrag jest najlepszym partnerem, jakiego mogliśmy znaleźć, aby zademonstrować społeczny aspekt tego rozwiązania.

Od grudnia 2008 w projekcie CEP w Berlinie Opel miał flotę testową składającą się z dziesięciu samochodów HydroGen4. Partnerzy Opla - ADAC, Allianz, Axel Springer AG/Bild, Coca-Cola, Hilton, Linde, Schindler, Total oraz Veolia - testują auta napędzane wodorem w warunkach codziennej jazdy. CEP to projekt wspierany przez Federalne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast (BMVBS) w Niemczech, którego celem jest ukazanie skuteczności wodoru jako paliwa w transporcie drogowym. Zwykła eksploatacja samochodów o szerokim spektrum modeli użytkowania umożliwia inżynierom Opla zebranie danych na temat osiągów i paliwa oraz lepsze zrozumienie powiązań w infrastrukturze.

Zaangażowanie Opla w projekt CEP stanowi także europejską część największych testów rynkowych pojazdów FCV na świecie prowadzonych przez General Motors. Jest to projekt o zasięgu globalnym, poprzez który klienci indywidualni i partnerzy korporacyjni otrzymują ponad 100 pojazdów napędzanych wodorem. W czasie testów rynkowych GM i Opel zbierają dane, które mają znaczenie dla rozwoju tej technologii, dzięki czemu produkcja aut FCV staje się coraz bardziej możliwa. Dotychczas klienci przejechali samochodami HydroGen4 ponad 2,2 mln km przy uzupełnianiu paliwa ponad 17 000 razy.

Źródło: motoryzacja.wnp.pl

Ilość odsłon: 1856
Ilość unikalnych odsłon: 985

Powrót na strone główną