Technologia Ogniw Paliwowych

Armia Stanów Zjednoczonych testuje technologię ogniw paliwowych dla czołgów Abrams

2010-07-02 14:39:02 Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

Armia Stanów Zjednoczonych (U.S. Army) testuje technologię ogniw paliwowych jako Pomocniczego Zespołu Napędowego (APU), który może zapewnić więcej energii elektrycznej dla czołgów Abrams. Układ APU służy do przetwarzania oleju napędowego (JP8) w wodór, a następnie generowania prądu elektrycznego za pomocą ogniwa paliwowego. W ogniwach paliwowych zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której podczas podziału atomu wodoru wytwarzany jest prąd elektryczny - powiedział Steven Eick, inżynier chemii w Tank Automotive Research Development and Engineering Center (TARDEC).

Chodzi o to, aby dać czołgowi Abrams - i ostatecznie innym wozom bojowym - możliwość obsługi większej ilości urządzeń zasilanych energią elektryczną, takich jak komputery pokładowe, czujniki oraz inne urządzenia elektroniczne, poprzez zastosowanie ogniw paliwowych.

"Obecnie technologia ta testowana jest tylko w laboratorium, ale przeznaczeniem jej są czołgi Abrams. W tej chwili jest to prototyp, który znacznie zwiększy swoją moc, gdy będzie ukończony. Na razie sprawdza się w laboratorium - jednak chcemy go zainstalować i sprawdzić w pojeździe" powiedział Eick.

"Naszym celem jest wygenerowanie większej ilości mocy, aby wspomóc radio oraz inne elementy elektronicznego wyposażenia." Wojskowi inżynierowie, eksperymentują także z ogniwem paliwowym służącym do napędzania nietaktycznych pojazdów.

Źródło: Fuelcellsworks.com

Ilość odsłon: 1752
Ilość unikalnych odsłon: 1066

Powrót na strone główną