Technologia Ogniw Paliwowych

Antares DLR-H2 napędzany ogniwem wodorowym

2010-07-14 16:32:23 Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

Niemieckie centrum technologii kosmicznych DLR popisywało się szeregiem zaawansowanych projektów, jednak żaden z nich nie był tak zaawansowany jak projekt "Blue sky" - Antares DLR-H2 szybowiec silnikowy. Antares DLR-H2 jest pierwszym na świecie szybowcem posiadającym zdolność startu, używając do zasilania energii z wodorowego ogniwa paliwowego.

Członek zespołu technicznego DLR Martin Saballus nazywa Antares-a "latającym laboratorium testowym" do wysoko wydajnej oraz zerowo emisyjnej konwersji energii. Z wodoru przechowywanego w zbiorniku pod prawym skrzydłem oraz tlenu z otaczającego szybowiec powietrza, ogniwo paliwowe generuje maksymalnie 24kW.

Maksymalna moc wyjściowa jest wykorzystywana do oderwania jednostki z ziemi, jednak podczas lotu zużywana jest mniejsza ilość energii. Saballus mówi że kluczem do sukcesu jest pokonanie naturalnego efektu utraty mocy powodowanego wysokością, gdzie ogniwo będzie otrzymywać mniej tlenu z powodu zmniejszenia ciśnienia powietrza. Jak dotychczas jednostce udało się osiągnąć wysokość 915m(3000 stóp), na tej wysokości nie zaobserwowano efektu spadku mocy, ale późniejsze testy będą nastawione na loty na większych wysokościach.

Źródło: FuelCellsWorks

Ilość odsłon: 1633
Ilość unikalnych odsłon: 939

Powrót na strone główną