Technologia Ogniw Paliwowych

Jepońskie Hitachi Shipbuilding Co. planuje wprowadzenie na rynek ogniw typu SOFC do 2014 roku

2010-09-16 10:50:05 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Japońska spółka Hitachi Shipbuilding Corporation specjalizująca się w budowie m.in. mechanicznych urządzeń precyzyjnych, maszyn przemysłowych, konstrukcji stalowych, maszyn budowlanych i do drążenia tuneli, a także elektrowni zdecydowała się na budowę ogniw paliwowych typu SOFC. Do 2014 roku mają być one instalowane w fabrykach i dużych budynkach.

We współpracy z firmą Wartsila (duży Finlandzki producent silników), z którą Hitachi dotychczas kooperowała w zakresie budowy silników przeznaczonych na statki oraz do generowania energii elektrycznej, spółka zamierza dostarczać producentom ogniwa paliwowe dużej skali w nadziei na redukcję emisji CO2 poprzez opracowywanie ogniw o sprawności na poziomie 50 - 70%.

Hitachi ma zamiar wytwarzać ogniwa o mocy 50 kW i sprawności 52 % do 2014 roku oraz opracować i zbudować prototyp najbardziej zaawansowanego ogniwa SOFC, którego główne elementy obudowy zostaną wytworzone w fabrykach Wartsili. Hitachi będzie odpowiedzialne za stworzenie kompletnego układu z ogniwem paliwowym włączając w to również kogenerację.

Spółka podpisała już kontrakty z Wartsilą na wytwarzanie ogniw paliwowych dla Japonii.

Źródło: FuelCellsWorks.com

Ilość odsłon: 1683
Ilość unikalnych odsłon: 926

Powrót na strone główną