Technologia Ogniw Paliwowych

Citaro FuelCELL-Hybrid w projekcie CHIC (Clean Hydrogen in European Cities)

2011-01-04 15:52:42 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Sygnał do rozpoczęcia projektu CHIC (Clean Hydrogen in European Cities/ Czysty Wodór dla Miast Europejskich) padł już w listopadzie w Kolonii. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską umożliwi włączenie 26 autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi do codziennej eksploatacji na miejskich liniach komunikacyjnych.

Co najmniej trzech producentów - Mercedes-Benz, Van Hool i Wrightbus - dostarczy na potrzeby tego projektu pojazdy z napędem hybrydowym z zastosowaniem ogniw paliwowych. Projekt zakłada stopniowe upowszechnianie autobusów napędzanych wodorem z zastosowaniem technologii ogniw paliwowych, a jego docelowym zadaniem jest budowa flot wyposażonych w pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi wraz z niezbędną infrastrukturą. Pojazdy będą eksploatowane w Aarau, Bolzano, Mediolanie, Londynie i Oslo. Miasta Berlin, Hamburg, Kolonia i Whistler (Kanada) przekażą swoje doświadczenia zdobyte w toku zrealizowanych już projektów. Wraz z innymi metropoliami uczestniczyły one w zakończonych pomyślnie poprzednich projektach CUTE i HyFLEET:CUTE w latach 2003 - 2009. Zgromadzone w trakcie realizacji projektu doświadczenia posłużą następnie 14 regionom w Europie do tworzenia flot pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi i odpowiedniej infrastruktury.

Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid zadebiutował ponad rok temu w Hamburgu. Autobus z napędem hybrydowym z zastosowaniem ogniw paliwowych najnowszej generacji wyróżnia się neutralnością dla środowiska naturalnego: nie emituje substancji szkodliwych i porusza się niemal bezgłośnie. W związku z tym powinien sprawdzać się w eksploatacji w zatłoczonych centrach miast i w metropoliach. Dzięki udoskonaleniu komponentów ogniw paliwowych i zastosowaniu baterii litowo-jonowych Citaro FuelCELL-Hybrid szczyci się 50% oszczędnością wodoru w porównaniu z autobusami poprzedniej generacji. Zasięg autobusu zasilanego ogniwami paliwowymi wynosi 250 km. Ponadto układ napędowy nie wymaga prawie konserwacji i jest trwały.

Dotąd ogółem 36 autobusów Citaro zasilanych ogniwami paliwowymi drugiej generacji, testowanych było przez 12 przedsiębiorstw komunikacyjnych na trzech kontynentach. Eksploatowane były przez ponad 140 000 h na dystansie przeszło 2,2 mln km.

Globalna inicjatywa "Shaping Future Transportation" (Tworzymy transport przyszłości) łączy działania na rzecz zrównoważonej mobilności, prowadzone przez spółkę zajmującą się pojazdami użytkowymi w ramach koncernu Daimler AG. Celem inicjatywy jest realizacja idei, zakładającej wyprodukowanie i wprowadzenie do powszechnej eksploatacji bezemisyjnego pojazdu użytkowego o wydajnym i czystym napędzie, wykorzystującego paliwa alternatywne. Ideą "Shaping Future Transportation" jest ochrona zasobów naturalnych, redukcja emisji szkodliwych związków wszelkiego rodzaju, a jednocześnie zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa ruchu. Zaprojektowany przy wsparciu Unii Europejskiej Citaro FuelCELL-Hybrid odgrywa tu istotną rolę.

Źródło: motoryzacja.wnp.pl

Ilość odsłon: 1713
Ilość unikalnych odsłon: 938

Powrót na strone główną