Technologia Ogniw Paliwowych

Skuter Suzuki Burgman zasilany ogniwem paliwowym z homologacją europejską

2011-03-15 16:30:17 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Skuter Suzuki Burgman zasilany ogniwem paliwowym otrzymał homologację całopojazdową w Unii Europejskiej. W UE pojazd bez homologacji europejskiej musi uzyskać poszczególne homologacje krajowe w każdym państwie, w którym ma być sprzedawany. Homologacja europejska umożliwia jego sprzedaż we wszystkich państwach członkowskich UE.

Burgman z ogniwem paliwowym zadebiutował na 41. Salonie Motoryzacyjnym w Tokio w październiku 2009 r. Od lutego 2010 Suzuki i brytyjska firma Intelligent Energy, która opracowała system zasilania ogniwem paliwowym dla Burgmana, wspólnie uczestniczą w testach pojazdu na drogach publicznych, prowadzonych pod egidą agendy brytyjskiego rządu (Technology Strategy Board). Testy skutera odbywają się w okolicach Uniwersytetu Loughborough w środkowej Anglii. Wkrótce kolejne egzemplarze Burgmana dołączą do jazd testowych.

Początkowo musiano uzyskiwać pojedyncze homologacje dla wszystkich egzemplarzy Burgmana, by można było wykorzystać je w testach. Otrzymanie homologacji europejskiej (odzwierciedlającej uznanie dla Burgmana za poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności z punktu widzenia ekologii) oznacza, że homologacje krajowe nie są już konieczne.

Skuter Burgman zasilany ogniwem paliwowym powstał na bazie standardowego jednośladu, stworzonego do jazdy po mieście. Kryje w sobie lekkie, kompaktowe, chłodzone powietrzem ogniwo paliwowe i zbiornik na wodór, umieszczony wewnątrz ramy. Prąd wytwarzany przez ogniwo zasila silnik elektryczny. Emitowana do atmosfery jest jedynie para wodna. Suzuki pracuje nad wprowadzeniem Burgmana z ogniwem paliwowym do masowej sprzedaży z uwagi na wyjątkowe zalety dla jakości środowiska. Celem Suzuki jest sprawić, by ekologiczne skutery zasilane ogniwem paliwowym stawały się coraz popularniejsze w Europie wraz z rozwojem sieci stacji do tankowania wodoru i innych niezbędnych elementów infrastruktury.

Źródło: motoryzacja.wnp.pl

Ilość odsłon: 2032
Ilość unikalnych odsłon: 1072

Powrót na strone główną