Technologia Ogniw Paliwowych

Przypadkowe odkrycie może rewolucjonizować produkcję wodoru.

2011-05-07 14:46:01 Andrzej Kacprzak, Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

Katalizatory bazujące na molibdenie umożliwiają bardziej opłacalną i zrównoważoną produkcję wodoru. Produkowanie wodoru w sposób zrównoważony jest dużym wyzwaniem, a koszty takiej produkcji są zbyt wysokie. Zespół badawczy Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) kierowany przez profesora Xile Hu odkrył, że katalizator bazujący na molibdenie pozwala na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej i jest niedrogi oraz efektywny. Właśnie został zgłoszony międzynarodowy patent opierający się na tym odkryciu.

Woda znajdująca się w ogromnych ilościach na Ziemi składa się z wodoru i tlenu. Może być rozdzielona na te pierwiastki w wyniku procesu zwanego elektrolizą. Jako katalizator stosowany do przyspieszenia tej szczególnie wolno biegnącej reakcji jest wykorzystywana platyna. Jednakże platyna jest bardzo drogim materiałem katalitycznym, który trzykrotnie zdrożał w ostatniej dekadzie. Naukowcy EPFL wykazali, że amorficzne siarczki molibdenu, znajdowane w dużych ilościach, są efektywnymi katalizatorami i mogą znacznie obniżyć koszty produkcji wodoru.

Nowe katalizatory wykazują wiele korzystnych właściwości fizycznych: są stabilne i mogą być stosowane dla wód o odczynach kwaśnym, neutralnym lub zasadowym. Ponadto tempo produkcji wodoru jest większe niż w przypadku zastosowania innych katalizatorów w podobnej cenie.

Odkrycie naukowców z EPFL otwiera ciekawe możliwości do zastosowań w przemyśle, takich jak magazynowanie energii słonecznej. To tylko przypadek, że Daniel Merki, Stéphane Fierro, Heron Vrubel i Xile Hu dokonali tego odkrycia podczas doświadczenia elektrochemicznego. "Jest to doskonała ilustracja znanej zasady szczęśliwego zbiegu okoliczności w podstawowych badaniach", jak podkreśla Xile Hu: "Dzięki temu niespodziewanemu rezultatowi, wykazaliśmy niezwykły fenomen", wyjaśnia. "Jednak, jeszcze nie wiemy dokładnie, dlaczego katalizatory są tak wydajne." Następnym krokiem jest utworzenie prototypu, który pomógłby ulepszyć produkcję wodoru opartą o światło słoneczne.

Fotografia: gazowy wodór w postaci bąbelków (Alain Herzog)

Źródło: www.actu.epfl.ch

Ilość odsłon: 1883
Ilość unikalnych odsłon: 996

Powrót na strone główną