Technologia Ogniw Paliwowych

Przełomowa metoda badań pozwoli konstruować bardziej wydajne i trwałe ogniwa paliwowe

2015-06-22 09:44:20 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Naukowcy Toyoty zaprezentowali przełomowe odkrycie w badaniach nad ogniwami paliwowymi. Dzięki obserwacjom w warunkach rzeczywistych będą monitorować zmniejszanie się reaktywności katalizatora. Otwierają one nowe możliwości w budowie bardziej wydajnych i trwałych ogniw paliwowych następnej generacji. Jest to istotny przełom w drodze popularyzowania nowej technologii napędowej w motoryzacji, której Toyota jest obecnie jedynym seryjnym producentem na świecie. Model Mirai, czyli pierwszy seryjny pojazd na wodorowe ogniwa paliwowe, został wprowadzony przez firmę na rynek w grudniu 2014 roku.

Toyota i Japan Fine Ceramics Center (JFCC) opracowały wspólnie nową technologię, która pozwala obserwować w skali nano zachowanie cząsteczek platyny podczas reakcji chemicznych zachodzących w ogniwach paliwowych. Platyna to kluczowy katalizator reakcji utleniania wodoru, która zachodzi w ogniwach paliwowych, wytwarzając energię elektryczną. Stopniowe obniżanie jej reaktywności jest efektem zbijania się cząsteczek w grupy. Powstają nanodrobinki, które zwiększając swoją wielkość, zmniejszają łączną powierzchnię znajdującej się w ogniwie platyny. Do tej pory nie można było obserwować tego procesu i tym samym zrozumieć jego przyczyn.

Nowa metoda obserwacji pomoże ustalić, w których miejscach węglowego nośnika koncentruje się platyna, a także mierzyć zmiany napięcia w miarę zachodzenia tego procesu. Umożliwi także określenie charakterystyk różnych rodzajów nośnika. Taka wieloaspektowa analiza pozwoli wyznaczyć kierunki badań nad zwiększaniem wydajności i trwałości platynowych katalizatorów i ogniw paliwowych.

Źródło: www.toyotanews.pl

Ilość odsłon: 1200
Ilość unikalnych odsłon: 684

Powrót na strone główną