Technologia Ogniw Paliwowych

Kia Ray Concept

2010-02-13 12:08:23 Andrzej Kacprzak

Ogniwo paliwowe - obrazek

Jedną z nowości Kia Motors na Salonie Samochodowym Chicago Auto Show 2010 będzie koncepcyjny hybrydowy samochód Kia Ray. Prototypowy Ray jest połączeniem nowego designu z inżynierią w formie futurystycznego czteromiejscowego sedana klasy kompaktowej zaprojektowanego na bazie platformy samochodu Kia Forte.

Koncepcyjny samochód wyposażony jest w napęd hybrydowy typu plug-in. Kia Ray jest następcą innych koncepcji koreańskiego producenta - Kia Bornego (FCEV), która zakładała napędzanie pojazdu ogniwami paliwowymi, modeli hybrydowych Forte LPI Hybrid, benzynowej Kia cee?d Hybrid oraz diesla Kia Sorento Hybrid (twin turbo).

Patrząc na ten prototyp nie da się ukryć, że jest to odważny i dość nowatorski design. Samochód został zaprojektowany na bazie wspomnianego powyżej Kia Forte. Zapewne ta informacja ucieszy ekologów. Concept został zbudowany z lekkich materiałów pochodzących z recyklingu. W szklanym panelu dachowym została umieszczona bateria sześciokątnych ogniw słonecznych. Ma ona dostarczać energii dla oświetlenia pojazdu oraz klimatyzacji. Tego typu rozwiązanie pozwala na zwiększenie zasięgu podróżowania do około 1200 kilometrów.

"Już w procesie projektowania warto przewidzieć to, czego ludzie będą oczekiwać w przyszłości z perspektywy ekologii, ponieważ wszystkich obchodzi problem emisji dwutlenku węgla." - powiedział Peter Schreyer, szef ds. projektowania (CDO) Kia Motors Corporation.

W koncepcie nie znajdziemy ostrych krawędzi. Posiada równe i gładkie powierzchnie nadwozia, opływową i aerodynamiczną sylwetkę z zaznaczonym zarysem tylnych błotników, które przechodzą w podniesioną linię bagażnika. Do tego atermiczne szyby oraz akumulatory polimerowe litowo-jonowe.

Jako hybryda typu plug-in Kia Ray może za jednym naładowaniem akumulatorów przejechać 80 kilometrów korzystając tylko z napędu elektrycznego, a przy użyciu obu systemów napędu zasięg jazdy wzrasta do 1200 km przy średnim zużyciu paliwa rzędu 1,398 l/100 km.

W jednobryłowym nadwoziu, a właściwie w jego przedniej części zastosowano szklaną powłokę między zderzakiem a podszybiem okrywającą świetlne logo Kia oraz ciągnącą się aż do krawędzi tylnego okna. Tafla szklana szyby czołowej i dachu, daje pasażerom poczucie otwartości i przestrzeni.

Kolejną innowacją jest schładzanie kabiny obejmujące m.in. powłoki nano-laminowane i glazurowane, po to aby ograniczyć oddziaływanie nasłonecznienia. Ma to na celu schładzanie wnętrza pojazdu, zmniejszenie obciążenia systemu klimatyzacji, a tym samym także i redukcję emisji dwutlenku węgla. W pojeździe zaparkowanym na słońcu wewnętrzny system chłodzenia wspomagany jest energią pochodzącą z dachowej baterii słonecznej.

Kia Ray napędzany jest jednostką GDI (Gasoline Direct Injection) o konstrukcji aluminiowej i mocy 153 KM. Współpracuje z bezstopniową skrzynią przekładniową (CVT) i silnikiem elektrycznym o mocy 78 kW. Napędzane są koła przednie, a w zależności od warunków jazdy moc pochodzi z silnika spalinowego lub elektrycznego albo z obu silników jednocześnie. Ray wyposażony jest w oszczędzający moc silnika system sterowania alternatora oraz wskaźnik punktu zmiany biegów, zachęcający do możliwie ekonomicznej eksploatacji pojazdu, czemu sprzyja również specjalne ogumienie o niskich oporach toczenia ?wąskiego? rozmiaru 195/50 R20 z bieżnikiem heksagonalnym.

Autor: Łukasz Mic

Źródło: wiadomosci24.pl

Ilość odsłon: 2015
Ilość unikalnych odsłon: 1012

Powrót na strone główną