Technologia Ogniw Paliwowych

E-Plus wraz z Nokia Siemens Networks zbudowali w Niemczech pierwszą stację przekaźnikową, która jest niezależna od sieci elektroenergetycznej

2011-04-22 10:39:12 Andrzej Kacprzak, Łukasz Kalinka

Ogniwo paliwowe - obrazek

E-Plus, wiodący dostawca usług telefonii komórkowej w Niemczech, został pierwszym operatorem stacji przekaźnikowej, która nie korzysta z sieci energetycznej. Stacja czerpie energię dzięki połączeniu zasilania energią słoneczną i wiatrową, wspomaganą przez ogniwa paliwowe oraz technologię akumulatorów głębokiego rozładowania (deep cycle battery). System zdalnego zarządzania energią opracowany przez Nokia Siemens Networks umożliwia monitorowanie wszystkich "zielonych" komponentów energetycznych zainstalowanych w stacji w dowolnym czasie. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i systemu zdalnego zarządzania energią firma E-Plus osiągnęła zerową emisję CO2 oraz przyczyniła się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Firma planuje zwiększyć o pięć procent efektywności energetyczną w roku 2012 i o 20 procent w 2020 r. Niezależna stacja przekaźnikowa może być wybudowana w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej, pokrywając tym samym obszary tzw. "białych plam" i zwiększając dostęp do usług szerokopasmowych.

Na zdjęciu od lewej: Dr. Gunnar Bender (E-Plus Group), Axel Meyer (Nokia Siemens Networks), Rafal Markiewicz (E-Plus Group), Thorsten Kluth (Mayor Versmold).

Źródło: FuelCellsWorks.com

Ilość odsłon: 1462
Ilość unikalnych odsłon: 809

Powrót na strone główną